Altın İşte Bu Sebepten Yükseliyor! Uzmanlar Uyardı...

Doların küresel düzeyde gerilemesi, altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketini destekledi. Altının ons fiyatı 1.810 doları aşarken gram altın 410 TL seviyesinde işlem görüyor. Uzmanlar altın fiyatlarındaki yükseliş değerlendirdi. İşte detaylar...

Altın İşte Bu Sebepten Yükseliyor! Uzmanlar Uyardı...

Koronavirüs pandemisiyle birlikte altına olan talepte patlama yaşanmıştı. Aşırı volatil seyreden altın fiyatları kısa sürede rekor üstüne rekor kırmış ve piyasalarda altın dalgası hakim olmuştu. Altının onsu tarihi yüksek seviyelere çıkarken gram altın da dolardaki yükselişin etkisiyle primlenme her geçen gün artmıştı.

Kayıplar yüzde 25 seviyesini aşmaya başladı: Yaklaşık son 4 ayda ise altın fiyatlarında sert gerileme yaşandı. Kayıplar yüzde 25 seviyesini aşmaya başladı. Son iki günde 11 lira civarında artış gören gram altın yeniden 400 lira seviyesine dönüş yaptı. Geçtiğimiz Cuma günü 400 lira seviyesinden kapanış yapan altın bugün 410.8 lira seviyesine kadar yükseldi. Son 3 günde altın yüzde 2.7 seviyesinden kazandırmış oldu.

1-) Altın yükselişe geçti

ABD dolarının önemli para birimleri karşısında zayıflamasından ve ABD Hazine kağıdı getirilerinin düşmesinden destek alan altın fiyatı yukarı hareketini devam ettiriyor. Dün 1801-1803 dolar/ons direncini kıran spot altın fiyatı bu sabah 1816,03 dolar/ons seviyesine kadar yükseldi ve şu sıralarda 1810,76 dolar/ons seviyesinden işlem görüyor.

Altın yükselişe geçti

2-) Altın neden yükseliyor? Analistler değerlendirdi

Analistler, Joe Biden’in koronavirüs yardım paketinin Kongre’den geçmesi için adımların atılmaya başlanmasının yeniden enflasyon baskılarını gündeme getirmesi koruma amaçlı olarak altın alımını yeniden ön plana çıkardı. ECB Başkanı Lagarde’nin borçlanma maliyetlerinde son dönemde yaşanan artışlarından rahatsız olunduğunu açıkça işaret etmesi de altın fiyatına destek verdi. Analistler, gözlerin Fed Başkanı Powell’in bugün Senato Bankacılık Komitesi’nde yapacağı sunumda olacağını belirterek, bugün spot altın fiyatı için direnç seviyesi olarak 1822 ve 1841 dolar/onsu işaret ediyor. Geri çekilmelerde destek 1803 ve 1788 dolar/ons seviyeleri.

Altın neden yükseliyor? Analistler değerlendirdi

3-) 1840 dolar seviyesine dikkat!

Ahlatcı Yatırım Tarafından Hazırlanan Analizde dolar endeksinde yaşanan geri çekilme ile birlikte ons altında tepki alımlarının yapıldığı gözlemlendiği belirtilerek, şöyle denildi: Tepki alımlarının sürmesi durumunda 1800 dolar psikolojik seviyesi ile 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1822 dolar hedef konumdayken haftanın ilk işlem gününde gelişmeler çerçevesinde sert hareketler yaşandı.

1840 dolar seviyesine dikkat!

Tahvil getirilerindeki artışın ons altın tarafında bir satış baskısı oluşturacağına dair beklentiler artıyor.  Ons altında olası satış baskısının görülmesi durumunda 1805 ve 1800 destek seviyelerinin takip edilmesi gerekirken tepki alımlarının devam etmesi halinde ise 1820 ve 1840 direnç seviyeleri yukarı yönlü hareket için önem arz ediyor.

4-) Yardım paketi hafta sonuna doğru onaylanabilir

Gedik Forex tarafından hazırlanan analizde ise ons altının 1800 dolar seviyesinin üzerinde seyrettiği hatırlatılarak, şöyle denildi: Bugün Fed Başkanı Powell’ın Kongre’de sunumu bulunuyor. Sunum öncesinde altında yukarı yönlü bir ivme izleniyor. Teşvik paketine dair gelişmelerinde etkili olduğu dikkat çekiyor. ABD Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi’nin paketi onayladığı ifade edildi. Paketin hafta sonuna doğru Temsilciler Meclisi’nden geçmesi bekleniyor. Paketin hayata geçirilme beklentisi ile altın pozitif. 

Yardım paketi hafta sonuna doğru onaylanabilir

Piyasalarda, doların da çok güçlü olmaması, altının bu hareketini şimdilik desteklemekte. Bugün için Powell ve ABD verileri takip edilecek. Altında oynaklık yüksek.  Ons altın için 1799 – 1786 – 1773 dolar destek noktaları olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketin görülmesi durumunda 1823 – 1837 ve 1851 dolar direnç noktaları olarak karşımıza çıkıyor.

Etiketler

Gündem