16 Aralık 2020 11:58 Güncelleme : 16 Aralık 2020 12:05

Adana'ya Gidiyorsanız Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Adana'ya Gidiyorsanız Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Adana hem kültürel hem de tarihi açıdan çok önemli bir konuma sahiptir. Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Adana şehrinde tarihi bir gezi yapmak isteyen kişiler için çok sayıda müze ve tarihi sokaklar bulunur.

Adana hem kültürel hem de tarihi açıdan çok önemli bir konuma sahiptir. Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Adana şehrinde tarihi bir gezi yapmak isteyen kişiler için çok sayıda müze ve tarihi sokaklar bulunur. Adana'da hem güzel bir gezi yapıp hem de lezzetli tatları denemek mümkün olacaktır. Pek çok kültüre ev sahipliği yapan Adana'da bu kültürlerin etkisini gösterir. Adana'da deniz de bulunduğu içim civar şehirlerden ya da ilçelerden yaz tatili için gelen ziyaretçiler bulunuyor. Adana denince akıllara sadece kebap gelmemeli. Gezilecek görülecek çok sayıda yeri mevcuttur.

Sabancı Merkez Cami

Adana'nın en ihtişamlı ve en çok ziyaretçi alan camilerinden biri Sabancı Merkez Cami olmaktadır. Sabancı Merkez Cami Sabancı Vakfı ve Diyanet Vakfı'nın ortak desteği ile bir araya gelerek ortaya çıkmıştır. Görselliği son derece güzel olan bu cami turistler tarafından büyük oranda ziyaret edilen yerlerden biridir. Yapımı 10 yıl sürmüş ve 2008 yılında tamamlanmış olan Sabancı Merkez Cami ince emekler verilerek yapılmış bir camidir. Üzerinde çok fazla emek olduğu çok net bir şekilde görülüyor. Sabancı Merkez Cami 6 minareye sahip olup minareden bakılırda bakılsın minaresi görünen bir mimariye sahiptir. Sabancı Merkez Cami içerisinde 12 adet itikâf odası, 4 adet ders odası ve çok sayıda sohbet odası yer alır. Bu cami içerisinde 30 bin kişi ibadet edebilir.

Saat Kulesi

   Neredeyse her şehirde görebileceğimiz Saat Kulesi Adana'da da bulunuyor. Son derece devasa bir büyüklüğe sahiptir. 1881 yılında Ziya Paşa döneminde yapılan bu cami 33 metre uzunluğa sahiptir. Bu kulenin tamamlanması ise Abidin Paşa döneminde olmuştur. O zamanlar ses çıkararak saat konusunda halkı bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Adana'da meydana gelen depremlere rağmen Saat Kulesi hiçbir zarar görmemiştir. Saat Kulesi Ulucami Mahallesi'nde yer almaktadır. Görünümü ile son derece etkileyici ve fotoğraf çekinmek için ideal yerlerden biridir. Adana'yı ziyaret edecek olan kişilerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir.

Adana Sinema Müzesi

Adana müze konusunda çok gelişmiş şehirlerden biri olmuştur. Adana Sinema Müzesi Çukurova ilçesine giriş olarak kabul ediliyor. Buralarda çeşitli festivaller ve kültürel etkinlikler yapılıyor. Yapılan bu etkinlikler pek çok turistin bu müzeyi ziyaret ermesine vesile oluyor. Adana Sinema Müzesi tarihi bakımdan da 3000 yıllık bir geçmişe sahip olmasından dolayı tarihi bir mekân olmaktadır. Adana'da en çok ziyaretçi alan yerlerden biri olmaktadır. Adana yemekleri ile öne çıkmasına rağmen kültürel alanda da çok büyük gelişmeler göstermiş bir şehirdir.

Yumurtalık Plajı

Adana yaz tatili açısından çok fazla ziyaretçi almıyor. Fakat yakın şehirlerden Yumurtalık Plajı'na tatil için gelen ziyaretçiler oluyor. Yumurtalık Plajı Ayaş ilçesinde yer alıyor. Yumurtalık Plajı'na gelen kişilerin mutlaka Ayaş Antik Kentine 'de uğramalıdır. Burada çok eski kültürlere ait kalıntıları görmek mümkün olacaktır. Yumurtalık Plajı geniş bir sahile ve temiz bir denize sahiptir. Sıcak ve tuzlu deniz sevenler için Yumurtalık Plajı son derece ideal olacaktır. Yumurtalık Plajı halk plajı olduğu için giriş ücreti bulunmaz. Adana halkı sık sık bu plaja gelip deniz keyfi yapmaktadır.

Merkez Park

Merkez Park Türkiye'nin en büyük parkı olarak bilinen bir parktır. 2004 yılında yapımı tamamlanan bu park Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. Oldukça büyük bir alana sahip ve tamamen yeşillikler ile kaplı bir alandır. Merkez Parkı'nın yapıldığı alan eskiden otogar ve boş araziler ile kaplıyken bu şekilde park haline dönüştürülmüştür. Adana halkı için çok ideal bir gezi alanı olmuştur.

Etiketler

Seyahat   Manşet  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat