17 Aralık 2020 17:11 Güncelleme : 17 Aralık 2020 17:20

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler, fotoğrafa yeni başlayanlar için başlangıç bilgileri, fotoğrafın altın kuralları, fotoğraf çekim materyalleri, doğru kadraj kullanımı ve fotoğrafta estetik ile fotoğraf çekimi nasıl olur.

Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler, fotoğrafa yeni başlayanlar için başlangıç bilgileri, fotoğrafın altın kuralları, fotoğraf çekim materyalleri, doğru kadraj kullanımı ve fotoğrafta estetik ile fotoğraf çekimi nasıl olur.

Fotoğrafın Kuralları Var Mıdır?

Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri fotoğraf çekilen ortamın ışığına göre ayar yapılmalıdır. Diyafram açıklığı burada çok önemlidir. '' f '' yani focus olarak makinalarda adlandırılır. Diyafram açıklığı 2.8f ila 22f arası değişiklik gösterir(makina ve markaya göre değişiklik gösterebilir). Işığın fazla olduğu ortamlarda diyafram kısılır. 11f,18f, 22f gibi değerler tercih edilir. Işığın daha az olduğu ortamlarda 11f ve altı diyafram ayarı tercih edilir. Işığa göre ters orantı uygulanır.

Fotoğrafta Kadraj Nedir?

Fotoğraf çekerken dikkat edilecek en önemli konulardan bir tanesi de FRAME(çerçece) yani kadraj denilen kısımdır. Fotoğrafta her görüntü bir kadrajdır. İyi bir kadraj ve fotoğraf çekimi için altın kesim kuralları vardır. Kadraj iki dikey ve iki yatay çizgi ile bölünerek üç eşit parçaya bölünür.

Fotoğraf çekerken iyi bir kompozisyon oluşturabilmek için çizgilerin her kesiştiği nokta baz alınır. Bu kesişen noktalar altın noktalardır. Sensörün ışığa karşı olan duyarlılığı sayesinde çok daha düşük ışıklı ortamlarda da fotoğraf çekilebilmesine olanak sağlıyor ISO-ASA değerleri. Normal bir ışık kaynağında ISO-ASA DEĞERİ 100-200 arası ideal iken düşük ışıklı ortamlarda ayarın yükseltilerek kullanılması fotoğrafın grenleşmesine yani fotoğraf üzerinde dokular oluşmasına neden olur. Düşük ışıklı ortamlarda daha kaliteli fotoğraflara sahip olabilmek için yardımcı ışıkların kullanılması daha iyi fotoğrafların çekilmesinde etkilidir.

Fotoğrafta ISO-asa Ayarları

ISO-ASA olarak bilinen ayarın makine sensörünün ışığa karşı olan duyarlılığıdır. Eski makinalarda 100-200 400- 800 gibi değerler mevcuttu. Şuanki tekonoloji ve fotoğraf makinalarının tasarımlarında bu ayarı otomatik olarak yapmak mümkündür. Fotoğraf ayarlarını otomatik olarak ayarlayabilmek daha hızlı fotoğraf karelere alabilmeyi sağlamaktadır. Böylelikle fotoğraf makinaları kullanım ve ergonomi açısından da gelişmektedir.

Fotoğraf Çekerken Kullanılan Materyaller

Fotoğraf çekilirken kullanılabilecek materyaller;
• Fotoğraf makinası için çanta
• Yedek pil
• Hafıza kartı
• Tripod
• Monopod
• Uzaktan kumanda
• Paraflash (yardımcı ışık)
• Reflektör (ayna)
• Sonsuz fon veya farklı fonlar
• Harici flash ve tepe flaşlar
• Filtreler
• Parasoley vb..

Fotoğrafta Estetik

Fotoğrafta estetik dendiğinde akla gelen kavramlar ışık, renk, doku, uyum gibi kavramlardır. Fakat bunların yanı sıra gereken en önemli unsurlardan biri de çekilen fotoğrafın alıcısına yansıttığı histir. Fotoğraflanan kadrajın estetik ve etkileyici olabilmesi için her karenin ruhu olmalıdır. Fotoğrafa bakan kişi kareyi gördüğü an kendini o karenin içinde bulmalıdır. Bu nedenle gelişigüzel fotoğraflar yerine çekilen karede ki nesnenin bir anısı olmalıdır. Asıl estetik sadece göz değil ruh ve göz ile olandır.

Etiketler

Hobi   Manşet  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış