17 Aralık 2020 11:05 Güncelleme : 17 Aralık 2020 16:46

Kadınlarda Adet Sancısı Nasıl Azaltılır?

Kadınlarda Adet Sancısı Nasıl Azaltılır?

Adet döneminde dinlenmek, ayaklara, karın bölgesine, sıcak su torbası koymak, ılık bir duş almak ağrıyı azaltacaktır. Bel, kasık ve ayakları soğuktan korumak, yün çorap giyinmek, mümkünse bele yün korse sarmak, ayrıca karın ve kasık bölgesine yapılacak hafif masajlar, rahatlamayı sağlayacaktır.

Adet döneminde dinlenmek, ayaklara, karın bölgesine, sıcak su torbası koymak, ılık bir duş almak ağrıyı azaltacaktır. Bel, kasık ve ayakları soğuktan korumak, yün çorap giyinmek, mümkünse bele yün korse sarmak, ayrıca karın ve kasık bölgesine yapılacak hafif masajlar, rahatlamayı sağlayacaktır. Adet döneminde, sessiz bir ortamda uyumak da vücudu rahatlatacaktır. Özellikle yastığa damlatılacak olan birkaç damla lavanta yağı, uykuya dalmayı kolaylaştıracağı gibi kaliteli bir uyku ile adet ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır. Ağrıları azaltmak için, yiyecek ve içeceklerden de yardım almakta fayda var.

Adet Sancısına İyi gelen İçecekler
Adet sancısına şu içeceklerin çok fazla etkisi vardır:
• Tarçın çayı
Tarçın çayı, adet ağrılarını azaltmaya yardımcı olan bir içecektir. Kabuk tarçın veya toz tarçın olarak tüketilebilir. Sıcak suda demlenerek ve isteğe bağlı olarak, bal ya da şeker ilave edilerek içildiğinde sancıyı azaltmada etkisi görülmektedir.
• Rezene çayı
Adet sancısına iyi gelen içeceklerden biri de, rezene çayıdır. Sıcak suda demlemek suretiyle tüketilebilen rezene çayı, marketlerden poşet çay şeklinde de satın alınabilir.
• Melisa çayı
Adet ağrılarını azaltmaya yardımcı olan melisa çayının, rahatlatıcı bir etkisi vardır. Aktarlardan yaprak halinde temin edilebilecek bu çay, marketlerde poşet çay halinde de satılmaktadır. Sıcak suda demlenerek ve istenirse içine karanfil, şeker, bal, ilave edilerek içildiğinde adet sancısını azaltmada etki gösterecektir.
• Papatya çayı
Adet ağrılarını hafifletecek olan papatya çayı, aynı zamanda bu dönemde artan mide bulantısına da iyi gelecektir. Aktarlardan alınabilecek veya marketlerden poşet çay olarak temin edilip, sıcak suda demlenerek içilebilir.
• Yeşil Çay
Adet ağrısını azaltacak olan yeşil çay, vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olmakla birlikte, adet döneminde hissedilen mide bulantısına da iyi gelecektir. Aktar veya marketlerden kolaylıkla temin edilebilir.

Adet Sancısına İyi Gelen Yağlar

Bu dönemde vücuda yapılan, özellikle karın ve kasık bölgesine uygulanan masajda kullanılacak olan, lavanta yağı, karanfil yağı, zeytinyağı da, ağrıyı azaltmada önemli rol oynayacaktır.

Adet Döneminde Neler Yapmalı Nelerden Uzak Durmalı?

Tuz, tuzlu yiyecekler vücuttaki ödemi ve ağrıyı arttıracağı için, bilhassa bu dönemde uzak durmak faydalı olacaktır. Çok fazla ağır ve yorucu egzersiz yapmak ağrıyı çoğaltacağı gibi, hafif yürüyüşler ağrıyı azaltmada ve vücudu rahatlatmada etkili olacaktır.  

Adet Döneminde Ağrı Kesici İlaçlar

Ağrı, çok şiddetli bir hâl aldıysa ve artık dayanılacak gibi değilse, muhakkak doktor veya eczanelerden bilgi alınarak, uygun bir ağrı kesici ile adet sancılarının önüne geçilebilir. 

Etiketler

Kadın   Manşet  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış