16 Aralık 2020 18:00 Güncelleme : 16 Aralık 2020 18:56

Kadınlarda Göğüs Kanseri Neden Olur?

Kadınlarda Göğüs Kanseri Neden Olur?

Sağlıklı bir hayat geçirmek için uyulması kesin ve şart olan bir takım kurallar vardır. Bu kurallara uyum sağlanmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmak kaçınılması güç bir durumdur.

Sağlıklı bir hayat geçirmek için uyulması kesin ve şart olan bir takım kurallar vardır. Bu kurallara uyum sağlanmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmak kaçınılması güç bir durumdur. Özellikle bayanlarda görülen ve sinsi bir şekilde ilerleyen göğüs kanseri nedenleri arasında stresli bir yaşam tarzı ilk sırada yer alır. Kadınlarda göğüs kanseri nedenleri arasında ilk sırada yer alan stres istenmeyen sonuçlar ortaya koyabilir.

Genetik Yapıdan Kaynaklı Nedenler

Özellikle kadınlarda görülen ve ciddi bir hastalık türü olan göğüs kanseri kimi zaman kalıtsal sebeplerden oluşsa da kimi zaman çeşitli hastalıkların tetiklemesi sonucunda da oluşabiliyor. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse aile fertlerinin birinde göğüs kanseri hastalığı var ise ebeveynlerde de göğüs kanseri riski her zaman vardır. Kadınlarda görülen göğüs kanseri hastalığı sebeplerinden bir tanesi de genetik yatkınlıktır. Sağlık alanında yapılan yenilikler sayesinde kadınlarda görülen göğüs kanseri erkenden teşhis edilerek tedavi edilebiliyor.

Göğüs Kanserine Neden Olan Çevresel Faktörler

Genellikle kadınlarda görülen göğüs kanseri hastalığında çevresel faktörlerde yer alır. Alkol ve alkol ürünleri kullanımı da göğüs kanseri riskini ortaya çıkartan konular arasındadır. Alkol tüketimleri ile birlikte nikotin içeren ürünlerini de tüketmek kadınlarda göğüs kanseri oluşumunu etkileyen detaylardandır. Kadınlarda görülen göğüs kanseri nedenleri arasında bu detaylar oldukça önemlidir. Bu bakımdan bu tarz ürünlerin kullanılmaması hayati önem taşır.

Hormonların Meme Kanserine Yatkın Olması

Kadınlarda görülen göğüs kanserleri meme kanseri olarak da isimlendirilir. Vücut metabolizmasının düzenli bir şekilde çalışması için gerekli olan östrojen hormonlarının sayısı düşük olduğunda göğüs kanserine yakalanma riski de direkt olarak artar. Bu bakımdan kadınların östrojen hormonunu üretici gıda ağırlıklı beslenmeleri ve rutin aralıklarla hormon sayımı yaptırmaları gereklidir. Ayrıca anne, teyze, kız kardeş gibi birinci derecede olan ebeveynlerde göğüs kanseri araştırması yapmak gereklidir.

Meme Kanserinde Yaşın Etkileri

Kadınlarda görülen meme kanseri nedenleri arasında yaş faktörü yer alır. Yaş ilerledikçe artan göğüs kanseri nedenleri arasında diğer hastalıklar için kullanılan ilaçların yan etkileri önemli bir rol oynar. Kadınlarda görülen meme kanserinin başlıca nedenleri arasında erken yaşta ergenlik vardır. Erken yaşta adet gören kadınlarda meme kanseri görülme sıklığı yüksektir. Ayrıca hücrelerin hızlı bir şekilde gelişmesi ve büyümesi ile de kadınlarda göğüs kanseri riski artış yaşar. 

Düzensiz Beslenme

Genel olarak kadınlarda görülen göğüs kanseri nedenleri arasında 55 yaşından sonra menopoza girme olayı ile hastalığa yakalanabilir. Ayrıca uzun boylu olan kadınlarda göğüs kanseri hastalığı ile sık karşılaşılır. Menopoz döneminden sonra aşırı yağlı gıdalar tüketilmesi ile de kadınlarda göğüs kanseri ortaya çıkabilir. Kadınlarda görülen göğüs kanseri nedenleri arasında dikkat çeken temel nedenler bu şekildedir. Çağımızın sinsi hastalığı olarak bilinen ve daha çok kadınlarda görülen göğüs kanseri için yılda bir kez meme muayenesi yaptırılması gereklidir. Kadınlarda görülen göğüs kanseri için hastanelerin genel cerrahi bölümüne başvurmak ve doktorun vereceği tavsiyelere uyulması tedavide etkili olan bir durumdur. Özellikle kadınlarda görülen göğüs kanseri hastalığının en önemli nedeni stres ve endişeli bir yaşam tarzıdır. 

Etiketler

Kadın   Sağlık   Manşet  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış