17 Aralık 2020 11:06 Güncelleme : 17 Aralık 2020 11:10

Pasaport Nasıl Alınır! Güncel Harç Tutarları

Pasaport Nasıl Alınır! Güncel Harç Tutarları

Yurtdışına açılan bir kapı olarak görülen pasaportlar, en sık araştırılan konular arasında yer almaktadır. Özellikle yurtdışına gitmek isteyen kişiler mutlaka pasaport almalıdır.

Yurtdışına açılan bir kapı olarak görülen pasaportlar, en sık araştırılan konular arasında yer almaktadır. Özellikle yurtdışına gitmek isteyen kişiler mutlaka pasaport almalıdır. Yurtdışına seyahat gerçekleştirmek isteyen herkes bu belgeyi almak zorundadır. Bu belgesiz seyahat gerçekleştirilememektedir. Pasaport kimlik niteliğindedir. Kontrol edilir ve bu şekilde güvenliğiniz sağlanmaktadır. Pasaport alabilmek için gerekli kurumlara başvurulması gerekmektedir.

Başvuru sonrasında ise pasaport için o yıl belirlenen harç tutarının ödenmesi gerekmektedir. Harçlar her sene değişkenlik gösterebilmektedir. Pasaportların türüne göre harç belirlenmekte ve başvuru sahibinden ücret talep edilmektedir.

Pasaport Türleri Nelerdir?

Pasaporta başvuru yapacak kişilerin meslekleri ve aile bağları çok önemlidir. Çünkü buna göre hangi pasaportu alacakları belirlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olan kişiler 4 tğr pasaporta başvuru yapabilmektedir. Bu pasaportlar;


• Umuma Mahsus (Bordo)
• Hususi (Yeşil)
• Hizmet(Gri)
• Diplomatik ( Siyah) pasaport şeklindedir.


Türüne göre istenecek belgelerde değişikler olabilmektedir. Harçlar ödendikten sonra pasaportların teslim edilmesi sürecine girilmektedir. Pasaportu alacak kişilerin gerekli olan tüm evrakları eksiksiz bir şekilde ilgili kuruma teslim etmesi gerekmektedir.

Pasaport Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Pasaport başvurusu yapacak olan kişilerin ilk olarak randevu alması gerekmektedir. Bunun için çağrı merkezi ya da internet sitesi kullanılabilmektedir. Randevu işlemi gerçekleştirildikten sonra başvuru yapılacak yere gidilmelidir. Gri ya da yeşil pasaportlar için, İl Nüfus ve vatandaşlık Müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir. Umuma mahsus bordo pasaportlar için ise, İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir. Eğer bir kişi yurt dışında olup pasaport almak istiyorsa, bunun için temsilcilikleri kullanmalıdır.

Pasaport Fotoğrafları Nasıl Olmalıdır?

Pasaport fotoğrafları çok önemli ayrıntılardandır. Pasaport almak isteyen kişinin biometrik fotoğrafa ihtiyacı vardır. Bunun için buna uygun bir fotoğraf çekilmesi gerekmektedir. Bebek olanlar için bile bu standart uygulanmaktadır. Fotoğraflarda yüz tamamen görünmelidir. Ayrıca ön cepheden çekilmeli, alın, yüz, çene gibi bölgelerin belli olması gerekmektedir. Buna uygun olmayan fotoğraf pasaporta yapıştırılamamaktadır. 50 mm* 60 mm ebatlarındaki biometrik fotoğraf şarttır.

Pasaport Süresi Uzatılabilir Mi?

Pasaport başvurusunda bulunulduğu zaman yeni pasaport düzenlenmektedir. Bundan dolayı pasaport süreleri uzatılamamaktadır. Bunun yerine başvuru sahiplerine 10 yıl geçerli olan pasaportlar verilmektedir. Bu şekilde aynı işlemlerle sürekli uğraşılmasının önüne geçilmektedir. Uzun süre vizeli olan pasaportlar verilerek, insanların pasaportlardan daha ekonomik faydalanması sağlanmaktadır.

Pasaport Teslimi Nasıl Yapılmaktadır?

Pasaport teslimi süresinde adrese teslim varsa o şekilde teslimat yapılabilmektedir. Kişi pasaportunu kendisi teslim alabileceği gibi, belirttiği kişiye de teslim ettirebilmektedir. Adrese teslim edilemeyen pasaportlar 10 gün boyunca PTT şubesinde bekletilmektedir. Bu sürede buradan alınabilmektedir. Pasaportlarınızın ne aşamada olduklarını online olarak takip edebilir ve işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. Pasaportlar genellikle 1 hafta içerisinde teslim edilebilmektedir.

İl merkezlerine 3 gün içerisinde teslim edilebilecek pasaportlar, ilçe merkezlerine 4 günde teslim edilebilmektedir. Teslim alındıktan sonra kullanımı sağlanabilmektedir. Süresi 6 ay olan pasaportlarda tutar 227,20 TL, 1 yıllık olanlar için ise 332,10 TL’dir. Bunun yanında 2 yıl olanlar için 542,20 TL, 3 yıl olanlar için 770,20 TL’dir. 3 yıldan daha uzun süre için olacak olanlarda ise 1085,40 TL şeklindedir. 

Etiketler

Seyahat   Manşet  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış