18 Aralık 2020 13:11 Güncelleme : 18 Aralık 2020 11:14

Türkiye'de Hangi Alışveriş Merkezleri'nde Buz Pateni Pisti Bulunmaktadır?

Türkiye'de Hangi Alışveriş Merkezleri'nde Buz Pateni Pisti Bulunmaktadır?

Tarihin en köklü, en eski sporlarından biri olan buz pateni; günümüzde yalnızca spor dalı olarak değil aynı zamanda boş vakitleri değerlendirmek için bir hobi, bir eğlence faaliyeti haline gelmiştir.

Tarihin en köklü, en eski sporlarından biri olan buz pateni; günümüzde yalnızca spor dalı olarak değil aynı zamanda boş vakitleri değerlendirmek için bir hobi, bir eğlence faaliyeti haline gelmiştir. Tarihsel olarak bakıldığında en eski yerleşim yerlerinden bulunan ilkel paten gibi tarihi eserler göstermektedir ki buz pateni her çağın insanın keyfini çıkardığı bir spor dalıdır.


18. yüzyılda Birleşik Krallık’ta ilgi görerek popülerleşmeye başlamış olan bu spor dalı için insanların merakı git gide artmıştır. Buz pateni için ilk kulüp çalışması 16. yüzyılda yine Birleşik Krallık ülkelerinden biri olan İskoçya’da gerçekleşmiştir. Bu kulübün kurulması ile buz patenine olan ilgili artınca genel bir çerçeve oluşturulmasına karar verilerek buz patenine ait bir kural kitabı oluşturulmuştur. 20. yüzyıldan beri de günümüzde gerçekleştirilen modern buz pateni şeklini almıştır.

Türkiye’de Buz Pateni

Ülkemize gelişi biraz geç olmakla beraber 1991 yılında üzerine bir federasyon kurulmasıyla birlikte bağımsız bir spor halini alarak yaygınlaşmıştır. Metropol olan illerde daha yoğunlukla bulunmakla birlikte Türkiye’nin çoğu ilinde bir buz pistine rastlanmaktadır. Buz pistlerinin en çok yer aldığı yerler alışveriş merkezleridir.

Türkiye’de Alışveriş Merkezi Buz Pateni Pistleri

İstanbul: Yenibosna Airport Outlet Center Alışveriş Merkezi’nde Buz Dünyası Buz Pateni Pisti, UNIQ İstanbul’da Vega Buz Pisti, Levent Metrocity Alışveriş Merkezi’nde Icessporto Buz Pisti, Ataşehir Optimum Outlet Alışveriş Merkezi’nde Buzluk Buz Pisti,

Bahçelievler Metroport Alışveriş Merkezi’nde Flash Ice Buz Pisti, Eyüppark Alışveriş Merkezi’nde Flash Ice Buz Pisti’nin bir diğer şubesi ve Beylikdüzü Perlavista Alışveriş Merkezi’nde Flash Ice Buz Pisti’nin üçüncü şubesi, Vialand Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nde Ice Club Buz Pateni Pisti, Avcılar Pelican Mall Alışveriş Merkezi’nde Ice-skate Buz Pisti, Axis Kağıthane Alışveriş Merkezi’nde bir adet, Watergarden Ataşehir Eğlence Merkezi’nde bir adet, Ümraniye Metrogarden Alışveriş Merkezi’nde bir adet buz pisti olarak İstanbul’da bulunan alışveriş merkezlerinde ortalama 10 adetten fazla buz pateni pisti bulunmaktadır.

Silivri: Maxi City Alışveriş Merkezi’nde bir adet buz pisti bulunmaktadır.

Kocaeli: 41 Burda Alışveriş Merkezi’nde Buz Meydan isminde bir adet buz pisti bulunmaktadır.

İzmir: Optimum Outlet Alışveriş Merkezi’nde YFY Artistik Buz Pateni Pisti isminde bir adet buz pisti bulunmaktadır.

Ankara: Acity Premium Outlet Alışveriş Merkezi’nde bir adet, Kent Park Alışveriş Merkezi’nde bir adet, Podium Alışveriş Merkezi’nde bir adet, Nata Vega Alışveriş Merkezi’nde bir adet ve Cepa Alışveriş Merkezi’nde bir adet olmak üzere Ankara’da ortalama 5 adetten fazla buz pisti bulunmaktadır.

Antalya: MarkAntalya Alışveriş Merkezi’nde Vega Ice Buz Pisti isminde bir adet ve Erasta Alışveriş Merkezi’nde bir adet buz pisti bulunmaktadır.

Bursa: As Merkez Outlet Alışveriş Merkezi’nde bir adet ve Koru Park Alışveriş Merkezi’nde bir adet buz pisti bulunmaktadır.

Balıkesir: Akın Alışveriş Merkezi’nde Iceland isminde bir adet buz pisti bulunmaktadır.

Ayrıca çoğu şehrimizde alışveriş merkezlerinin dışında da birçok buz pateni yapılabilecek alan bulunmaktadır.

Etiketler

Seyahat   Hobi   Manşet  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış